سیستم ارجاع و نوبت دهی مراکز درمانی

طراحی و نصب سیستم های پیجر بیمارستانی
آگوست 18, 2016
جهت اعتراض به سیستم نوبت دهیسایت بیمارستان میلاد هک شد
سپتامبر 4, 2016

نوبت دهی مراکز درمانی

اعتراض مردم به سیستم نوبت دهی مراکز درمانی

بی‌توجهی به اجرای نظام ارجاع هزینه‌های حوزه سلامت را افزایش داده استعضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، کمبود تخت بیمارستانی را از چالش‌های حوزه سلامت خواند و گفت: بی توجهی به سیستم سطح‌بندی و نظام ارجاع عامل بروز چنین مشکلاتی در حوزه سلامت است.احمد آریایی‌نژاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات رئیس بیمارستان میلاد تهران مبنی بر اینکه کمبود تخت و عدم ارجاع مناسب بیماران از مشکلات پیش روی بیمارستان‌های بزرگ است، تصریح کرد: با وجود هشدارهای فراوان کارشناسان و پزشکان حوزه سلامت در زمینه ضرورت اهمیت به نظام ارجاع و بحث پیشگیری ولی متاسفانه در نتیجه بی‌توجهی به این موارد مشکلات حوزه سلامت نیز بیشتر می شود.

نوبت دهی مراکز درمانی و سیستم ارجاع

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در حالی‌که اگر سیستم سطح‌بندی و نظام ارجاع و همچنین میزان توسعه‌یافتگی خدمات به درستی در حوزه سلامت اجرایی می‌شد با معضل کمبود تخت بیمارستانی روبرو نمی‌شدیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه رفع معضل کمبود تخت بیمارستانی مستلزم توجه به قانون است، تصریح کرد: اجرای اصولی طرح سطح‌بندی خدمات و نظام ارجاع منجر به توزیع عادلانه امکانات، نیروی انسانی و بودجه در حوزه سلامت خواهد شد و از سوی دیگر از عزیمت بیماران مناطق کم برخوردار و محروم  به تهران و سایر کلانشهرها نیز جلوگیری می شود.

وی با تاکید براینکه توجه به حوزه پیشگیری، هزینه‌های درمان و مراجعه بیماران به مراکز درمانی را کاهش می‌دهد، یادآور شد: متاسفانه بی‌توجهی به بحث پیشگیری موجب شده هم اکنون شاهد شیوع انواع بیماری‌های غیرواگیر و همچنین عزیمت بیماران مناطق محروم به کلان شهرها باشیم به طوری که گاهی فرد بیمار ماه ها در صف انتظار معطل می ماند.

آریایی نژاد با بیان اینکه اکثر مردم نسبت به سیستم نوبت دهی مراکز درمانی اعتراض دارند، تصریح کرد: لازم است وزارت بهداشت در این خصوص کار میدانی انجام داده و مشکلات بیماران را بررسی و رفع نماید.

استاندارد مراجعات به مراکز درمانی

نماینده مردم ملایر در مجلس نهم با انتقاد از اینکه در حوزه سلامت استانداردها رعایت نمی‌شود، تصریح کرد: رعایت استاندارد مراجعات درمانی باعث کاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌های درمان می‌شود و چنانچه تعداد مراجعات بیماران مدیریت شود هزینه های پرداختی سازمان‌های بیمه‌گر کاهش و از سوی دیگر معضل کمبود تخت بیمارستانی نیز رفع می شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم از بی‌توجهی مسئولان حوزه سلامت به سیستم ارجاع انتقاد کرد وافزود: برای کاهش هزینه‌های حوزه سلامت باید سیستم ارجاع اجرا و سامانه الکترونیک هر چه سریع‌تر ایجاد شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت ودرمان در مجلس نهم، یادآور شد: وزارت بهداشت باید بررسی کند که چه تعداد از مراجعات بیماران مناطق محروم به کلانشهرها واقعی است چرا که گاهی نیاز نیست که بیماران به متخصصان مراجعه کنند بلکه حتی یک بهیار نیز می تواند مشکل آنها را رفع نماید.

وی در مورد ساخت 10 بیمارستان مشابه بیمارستان میلاد در کشور، گفت: بهتر است وزارت بهداشت شفاف سازی کند که درکدام یک از کلیینک های تخصصی ایجاد شده در کشور سیستم سطح بندی خدمات و نظام ارجاع رعایت شده که در حال حاضر می خواهد اقدام به ساخت 10 بیمارستان دیگر بدون توجه به زیرساخت ها نماید.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی،  با انتقاد از نحوه اجرای طرح تحول سلامت،  بازنگری در آن را ضروری خواند و افزود: متاسفانه هر چقدر طرح تحول سلامت را بدون بازنگری پیش ببریم روز به روز ضعف های آن بیشتر نمایان می شود به طوری‌که بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی، تاخیر در پرداخت حق الزحمه پزشکان، وجود تبعیض و ….همه از نمونه های بی توجهی به رفع مشکلات طرح تحول سلامت است.

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، از روند اجرای ناقص طرح پزشک خانواده نیز انتقاد کرد و افزود: مردم مناطق محروم در حال حاضر نسبت به اجرای نامناسب طرح پزشک خانواده اعتراض دارند به طوری که در حال حاضر از نبود پزشک متخصص رنج می برند و حتی در مواردی دیده شده زمانی که پزشک متخصص در مرخصی به سر می برد پزشک دیگری نیست که به بیماران رسیدگی کند در حالی که با اجرای صحیح پزشک خانواده و نظام ارجاع می توان مشکلات حوزه سلامت به ویژه معضل کمبود تخت بیمارستانی را به سهولت رفع کرد.